Celem tego ćwiczenia jest zapoznanie się studentów z multimetrem  wyposażonym w port RS-232C i komunikacją tegoż urządzenia z komputerem przez port szeregowy oraz doświadczalne sprawdzenie prawa ostygania.

Prawo ostygania Newtona mówi, że prędkość ostygania ciała jest proporcjonalna do różnicy temperatur między ciałem ostygającym T1 i otoczeniem To (A = T1 - To).

W zapisie różniczkowym prawo to przyjmuje postać:

dA/dt = -a A (1)

gdzie: t jest czasem ostygania, dA/dt - prędkością ostygania, czyli ilością stopni, o jakie ostygnie ciało w ciągu 1 s, zaś a - jest stałą ostygania, zależną od ciała i jego otoczenia.

Po scałkowaniu wzoru (1) otrzymujemy wykładniczą postać tego prawa:

A = A0 exp(-at) (2)

Wykresem procesu ostygania jest krzywa wykładnicza, malejąca mniej lub bardziej stromo, zależnie od stałej ostygania a danej cieczy.

Prawo ostygania nie obowiązuje jeżeli przekazywanie energii cieplnej odbywa się nie tylko przez przewodzenie ale również poprzez promieniowanie cieplne, konwekcję lub przewodzeniu towarzyszy zmiana stanu skupienia (np. parowanie).

Multimetr METEX jak sama nazwa wskazuje przystosowany jest do standardowych pomiarów napięć, prądów, rezystancji, częstotliwości, pojemności itd. Pomiary te wykonywane są z dużą dokładnością. Miernik ten komunikuje się z komputerem po przez port szeregowy zgodny ze standardem RS232C.
Parametry komunikacji:

  • prędkość transmisji danych: 1200 bit/s
  • kontrola parzystości: brak
  • ilość bitów danych: 7
  • ilość bitów stopu: 2

Dane przesyłane z miernika, a także rozkazy wydawane przez komputer s± w postaci kodów ASCII. Instrukcją rozkazującą miernikowi rozpocząć nadawanie jest D. Po otrzymaniu tej instrukcji miernik wysyła do komputera pojedynczy wynik w postaci 14 bajtowej paczki. W paczce tej dane przesyłane są w takim formacie w jakim wyświetlane są na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu miernika, a więc (przykładowe dane):

bajt1234567891011121314
znakDC-1.0011VCR

Literatura:

1. Instrukcja multimetru